English version
Paintball Club Brno
Proběhlé akce

 CO NABÍZÍME
 NAŠE HŘIŠTĚ
 CENÍK
 FIREMNÍ AKCE
 JAK OBJEDNAT AKCI
 ČASTÉ DOTAZY
 DÁRKOVÉ POUKAZY
 O PAINTBALLU
 RADY A TIPY
 PŮJČOVNA
 KONTAKT
Jsme na Facebooku, přidejte se!


TOPlist


 Winter Survival 2006

[ 30.01.2006 v 06:00 hod., Jeseníky... Pořádali jsme

obrázekJiž od roku 1995 se mohou každý rok v zimě obyvatelé a návštěvníci horské oblasti Hrubého Jeseníku setkat v terénu s tříčlennými armádními týmy z různých zemí, které měří své síly a dovednosti v nejtěžším sportovním klání v našich podmínkách – v mezinárodním Mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji „Winter Survival“. Byli jsme u toho!

Fotky z akce... >>Zimní „survival“ v rodině extrémních outdoorových sportů představuje bezesporu královskou disciplínu. Závodníci jsou vystaveni extrémní fyzické i psychycké zátěži. Obtížnost disciplín je umocněna náročným horským terénem, ve kterém si musí závodníci vystačit pouze s vlastními silami a nesenými prostředky. Disciplíny, při nichž si mnozí sáhnou až na dno svých sil, nutí závodníky k vlastní volbě, improvizaci a kreativitě. Úspěch je podmíněn, stejně jako v paintballu, nezbytnou týmovou spoluprací. I přestože se závodu účastní jen ti nejlepší z nejlepších, dokončí každoročně závod jen asi polovina.

V letošním 12. ročníku čekaly na závodníky nejen mnohakilometrové přesuny horským terénem, lezení po skalách, překonání říční rokle, sjezdové a běžecké lyžování, či přeprava raněného, ale i celá řada “outdoorových“ disciplín sportovního charakteru, z nichž k nejzajímavějším patřily “Flying men“ (překonání lanového žebříku a vodorovného lana s následným skokem z několikametrové výšky do “pavoučí“ sítě), “Ledopád Khumbu“ (zdolání zamrzlého vodopádu pouze pomocí cepínů) a v neposlední řadě i střelba z paintballových zbraní. Klimatické i geografické podmínky byly extrémní, proto vše muselo být přizpůsobeno a naplánováno s maximální precizností.

S přihlédnutím na systém a fungování závodu jsme ustoupili od klasického paintballu, kdy proti sobě stojí dva týmy, a zvolili jsme variantu jakési “paintballové střelnice“, avšak na živý pohybující se cíl. Pro hlídky jsme připravili 3 samostatná stanoviště, kdy každý z hlídky absolvoval střelbu na jiném. Úkolem střelce – snipera, bylo zasáhnout cíl – figuranta, pohybujícího se v nepřehledném horském terénu, přičemž figurant se pohyboval po předem stanovené trase a čase. Těmito informacemi však střelec nedisponoval. Střelcům navíc znesnadňoval řádné zacílení, a tedy i úspěšné splnění mise, nejen náročný terén v podobě spousty stromů a větví, ale i mrštnost figurantů (studenti Univerzity Obrany), kteří se i přes použité sněžnice museli “brodit“ místy až v půlmetrové vrstvě sněhu. Na druhou stranu bylo například zajímavé sledovat, jak střelci – profesionální vojáci, hojně používají při střelbě mířidla, která se většinou v paintballu nevyužívají. Nutno dodat, že na průběh celé disciplíny pak dohlíželo několik rozhodčích, kteří, po konzultaci s figurantem, vyřkli konečný verdikt, tedy počet úspěšných zásahů.

Z pohledu organizátorů jsme to však neměli jednoduché ani my. Všechny disciplíny totiž probíhaly současně, a to po celý den, a hlídky, které se v terénu pohybovaly dle vlastního uvážení, se objevovaly v různých intervalech, takže jsme museli být stále ve střehu. Zatímco první hlídka dorazila na stanoviště již za rozbřesku, tedy v době, kdy bylo ještě sotva vidět, poslední z hlídek prováděla střelbu až za tmy, okolo 20. hod., kdy jsme museli figuranty nasvětlovat pomocí bodových reflektorů. Navíc teplota okolo -7°C neprospívala ani nám, ani kuličkám. I přes tyto extrémní klimatické podmínky však musíme konstatovat, že v průběhu celého závodu nedošlo k jedinému selhání zbraně či trhu kuličky v závěru či hlavni, a to zejména díky vhodně zvolené kombinaci vzduchového systému a poloautomatické zbraně Tipppmann 98, kterou, jako jedni z mála, používáme na našich hřištích. Po vyčerpávajícím dni stráveném na stanovišti pak následoval návrat na základnu. Den jsme pak nezakončovali players párty, jak bývá zvykem, ale noční poradou, kde se hodnotil průběh celého dne, a rozdělovaly úkoly na den následující.

Z našeho pohledu se tedy jednalo nejen o výzvu pro závodníky, ale i pro celý organizační tým, který se na přípravě a následné realizaci závodu podílel, a jehož součástí jsme byli. Nebýt totiž jeho, závod by nikdy nevznikl. My jsme si zároveň potvrdili, že jsme schopni připravit paintball za jakýchkoliv podmínek, a na profesionální úrovni.

Více informací o závodu spolu s výsledky letošního ročníku naleznete na oficiálních stránkách Univerzity Obrany či Armády ČR.

 Zpět


Copyright © 2003 - 2017

| Půjčovna čtyřkolek | Gamestation | Army Park Ořechov | Armyshop - westarmy | Adrex |