English version
Paintball Club Brno
Rady a tipy

 CO NABÍZÍME
 NAŠE HŘIŠTĚ
 CENÍK
 FIREMNÍ AKCE
 JAK OBJEDNAT AKCI
 ČASTÉ DOTAZY
 DÁRKOVÉ POUKAZY
 O PAINTBALLU
 RADY A TIPY
 PŮJČOVNA
 KONTAKT
Jsme na Facebooku, přidejte se!


TOPlist


Dovoz paintballového vybavení z USA

Možná jste již slyšeli o případech, kdy si váš kamarád či známý dovezl zbraň nebo dokonce kompletní paintballové vybavení z USA a to za nesrovnatelně nižší cenu, než by stálo zde. My se vám teď pokusíme pozadí těchto dovozů přiblížit a je jen na vás, zda-li se pro tuto formu nákupu rozhodnete či nikoli. Onen individuální dovoz má totiž, ostatně asi jako vše, nejen svá pozitiva, ale i negativa.Proč to děláme?

Jeden z hlavních důvodů, který vede potenciální zákazníky k úvaze o nákupu paintballového vybavení z USA je především cena, které tuzemští prodejci mohou jen těžko konkurovat, jelikož k nákupní ceně musí připočíst řadu poplatků (CLO, doprava, atesty) a nákladů (mzdy zaměstnanců, pronájem obchodu apod.), kterým se vy můžete vyhnout. Dalším argumentem může být i celkově širší výběr a také mnohdy lepší dostupnost novinek. Pokud totiž navštívíte jeden z mnoha tamních e-shopů, zjistíte, že výběr je obrovský a ceny jsou více než přijatelné (někdy i o 50% nižší než u nás). Navíc většina z nich nabízí vyskladnění ještě týž den, dopravu zdarma a garanci záruky či vrácení zboží.

Zdá se tedy, že výhod je více než dost. Avšak nenechte se zmást. Většinu z nich totiž bohužel nebudete moci, jako “přespolní“, využít. Ale popořadě.Ceny a poplatky

Jak již bylo zmíněno, ceny se zdají být opravdu výhodné, avšak je tomu tak i ve skutečnosti? Jak se to vezme. V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že ceny uváděné na těchto e-shopech jsou bez VAT (value added tax), tedy DPH, jelikož každý stát v USA má jinou sazbu. V praxi to znamená, že se DPH vyměří, tedy připočte k ceně zboží až v momentě, kdy je jasné, do kterého státu je zboží určeno. Jak známo, ČR má základní sazbu DPH 19%. Za každé zboží je také třeba nějak zaplatit. V drtivé většině případů se tak děje předem, tedy po zadání objednávky, přičemž mnohdy jediným způsobem je platba kartou a nikoli převodem z účtu, jak je běžné u nás. V praxi to znamená, že musíte vlastnit mezinárodní platební kartu, která takové transakce umožňuje.

Dalším negativem je fakt, že většina zmíněných e-shopů stále ještě nezasílá do Evropy, natož tak přímo do ČR. Pokud budete mít štěstí a narazíte na takový, který Vám přece jen zboží do ČR zašle, počítejte s nemalým poštovným, které je přímo úměrné rychlosti doručení zásilky. A vzhledem k tomu, že USA není a nikdy nebude členem EU, bude vám také vyměřeno CLO, které se pohybuje v závisloti na druhu zboží, max. však 10%.Jak na to?

Nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak takové vybavení pořídit, je nechat si ho dovézt od někoho, kdo v USA pobývá či se tam chystá např. na služební cestu. Další z možností je nechat si jej poslat poštou jako klasický privátní balík.

Dotyčnému, který bude objednávku realizovat, je třeba přesně sdělit co a kde má objednat, jelikož ceny se v jednotlivých e-shopech mohou podstatně lišit a navíc ne všechny e-shopy mají uváděné zboží skladem (toto doporučujeme před objednáním ověřit). Po objednání a zaplacení již jen místní adresát čeká na doručení zásilky a vy pak na jeho příjezd či přeposlání balíčku. Než se tak ovšem stane, rozhodně doporučujeme zásilku, poté co k adresátovi dorazí, překontrolovat, tedy zda-li obsahuje opravdu to, co jste objednali a zaplatili. Často se totiž stává, že e-shop pošle zboží v jiném provedení (barva, typ apod.), než bylo objednáno. Pokud to místní podmínky dovolují, je též dobré si vybavení bez zbytečných odkladů vyzkoušet (tlakovou lahev pak nezapomeňte před odesláním či vstupu na palubu letadla vypustit a odmontovat regulátor), aby jej dotyčný v případě, že něco nebude v pořádku, mohl včas reklamovat. Pokud jej totiž už přiveze či přepošle, jakákoliv výměna či reklamace se vám již, z důvodu drahého poštovného, zřejmě nevyplatí.

A zde narážíme na podstatnou a vlastně i jedinou nevýhodu při pořízení takového vybavení a to je právě absence záruky. Ne že by nebyla poskytnuta, ale jak již bylo zmíněno, určitě se vám nevyplatí cokoli posílat zpět, zvláště u zboží v hodnotě několika set dolarů. Navíc byste se již se svým zbožím nemuseli v budoucnu setkat.Má tedy vůbec smysl něco dovážet?

Na tuto otázku se nedá jednoznačně odpovědět. Vždy záleží na konkrétních podmínkách, tedy ceně, množství, způsobu dopravy apod. Všeobecně největší finanční úsporu lze dosáhnout u drahých závodních zbraní, které si však pořizují jen hráči, kteří jsou většinou finančně natolik zajištěni, že jim nestojí za to riskovat v případě selhání elektroniky či jiné komplikované části zbraně, jejíž následný servis by byl finančně velmi náročný. Na druhé straně pomyslného žebříčku stojí nejlevnější mechanické low-end zbraně u kterých obava z následného servisu víceméně odpadá, jelikož případné závady jsou jen mechanického rázu, tudíž snadno a levně opravitelné i svépomocí. Bohužel u těchto zbraní již není finační úspora tolik zřejmá, vyplatí se tedy pouze při dovozu více kusů (oficiální dovozci vás nebudou mít příliš rádi).A závěr?

Pokud se pro individuální dovoz z USA rozhodnete, počítejte s tím, že jakoukoli opravu budete muset řešit zde, v ČR a bude vás něco stát. V případě dovozu např. atypické zbraně, která se u nás běžně neprodává, je zde navíc riziko absence jakéholiv servisu, byť za úplatu. Jestliže nemáte s dovozem žádné zkušenosti, poptejte se ve svém okolí, zda-li již někdo něco podobného obsolvoval, případně pravidelně absolvuje a pokud ano, svěřte raději vaši “objednávku“ jemu, byť by to stálo nějakou korunu navíc.


 Nahoru


Copyright © 2003 - 2017

| Půjčovna čtyřkolek | Gamestation | Army Park Ořechov | Armyshop - westarmy | Adrex |